%> Upwood Primary School - Governors

Upwood Primary School
Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School Life at Upwood Primary School

Governors

Chair of Governors - Mr Ben Conway (Chair of Finance Committee)

Vice Chair of Governors - Mrs Jan Howe (Chair of Personnel Committee and SEND Governor) and Mrs Jenny Stokes

Clerk to the Governors - Mrs Beverley Damant

Parent Governors

  • Mr Ben Conway
  • Mrs Jenny Stokes
  • Mr Adam Cornthwaite
  • Mr Scott Mackenzie
  • Mrs Jody Howell (Press Officer)

Only parents (includes foster parents, guardians and acting parents) who have children registered at the school are eligible to stand for election as a Parent Governor. A Parent Governor is elected, by way of a nomination, and voting by ballot, if more nominations are received than vacancies, by all the other eligible parents at the school.

LA Appointed Governor

  • Mrs Sue Elvis (Chair of Standards Committee)

LA Governors are appointed by the Local Authority. It is felt that people best suited to be selected as LA Governors are those who have a good understanding of the community, have the understanding and commitment to work to meet the needs of the school, are motivated to act in the best interest of the Governing Body and are able to participate fully in the work of the Governing Body.

Co-opted Governors

  • Mrs Jan Howe (SEND Governor and Chair of Personnel Committee)
  • Mrs Charlotte Wilkinson

Co-opted Governors are appointed by the Governing Body. They can be persons who live or work in the community served by the school, or persons who do not work or live close to the school, but are committed to the good governance of the success of the school.

Associate Governors

      Mrs Lisa Milner (Early Years and Link Governor for Upwood Small to Tall)

Associate Governors are appointed by the Governing Body. They can be appointed to offer expertise or guidance on a specific area. 

Staff Governors

  • Mrs Sharon Whitelaw - Headteacher (Chair of Health and Safety Committee)
  • Mrs Shelley Myles-Gardiner (Staff Welfare Governor)
  • Mrs Sue Sykes (PTA Link Governor)

Staff Governors are elected by the school staff and must be paid to work at the school, volunteers are not eligible. Both teaching and support staff are eligible for staff governorship, but if a Governing Body has three or more staff governor places, as least one must be a member of the support staff.

Each class has a link Governor:

Foundation - Mr A Cornthwaite

Year 1 - Mrs J Howell

Year 2 - Mrs L Milner

Year 3 - Mr B Conway

Year 4 - Mrs S Elvis

Year 5 - Mr S Mackenzie

Year 6 - Mrs J Howe/Mrs J Stokes

Sub - Committee Members:

Curriculum Committee - Mrs S Sykes, Mrs S Elvis, Mrs J Howell, Mrs S Whitelaw, Mrs C Wilkinson and Mrs J Howe

Facilities Committee - Mrs S Sykes and Mrs S Whitelaw

Finance Committee - Mr B Conway, Mrs S Myles - Gardiner, Mrs S Sykes, Mrs S Whitelaw and Mrs J Stokes

Health and Safety Committee - Mrs S Whitelaw, Mrs S Sykes, Mrs C Wilkinson, Mrs B Damant

Personnel Committee - Mrs J Howe, Mrs S Myles - Gardiner, Mr B Conway, Mrs S Sykes, Mrs S Whitelaw, Mrs J Stokes

Standards Committee - Mrs S Elvis, Mrs J Howe, Mrs S Sykes, Mrs S Whitelaw, Mrs C Wilkinson

Additionally the following Governors are responsible for the Headteacher's Performance Management: Mrs S Elvis, Mr B Conway, Mrs J Howell and Mrs J Stokes

 

Terms of Service

All Governors are elected for a 4 year term of service. Please find below the end of term for each Governor (date of appointment is in brackets):

Mrs S Elvis - 15th July 2021 (appointed 16th July 2013 - re-elected)

Mrs B Damant - 31st August 2021 (appointed 1st September 2013 - re-appointed)

Mr B Conway - 31st August 2019 (appointed 1st September 2015)

Mrs J Howell - 25th January 2019 (appointed 26th January 2015)

Mrs S Sykes - 31st August 2019 (appointed 1st September 2015 - re-elected)

Mrs J Howe - 31st August 2019 (appointed 1st September 2015 - re-elected)

Mrs J Stokes - 31st December 2019 (appointed 1st January 2016)

Mrs S Myles - Gardiner - 9th May 2020 (appointed 10th May 2016 - re-elected)

Mrs L Milner - 29th January 2021 (appointed 30th January 2017)

Mr S Mackenzie - 29th January 2021 (appointed 30th January 2017)

Mr A Cornthwaite - 29th January 2021 (appointed 30th January 2017)

Mrs C Wilkinson - 31st August 2021 (appointed 1st September 2017)

 

Register of Interests

All Governors must register any conflicts of interest.  No conflicts of interest/pecuniary interests have been registered.

No Governors have relationships with other Governors or Staff.

No Governors are part of a Governing Body at another school.

 

Outgoing Governors

Mrs J Thomas - Resigned - January 2015

Mrs S Bond - Resigned - January 2015

Mrs K Hewlett - Resigned - June 2015

Mrs K Reedman - Resigned - September 2015

Mr S Grimwade - Resigned - July 2016

Mr A Moult - Resigned - July 2016

Mrs J Lawrence - Purllant - Resigned - July 2016

Mr T Whybrow - Resigned - July 2016

Mrs H Triance - Resigned - July 2017

 

Governors Attendance

(A = Apologies received)

(/ = Attended)

Name of Governor

 Full

Governors

Meeting - April 2016

and

July 2016

 Full Governors Meeting September 2016

Curriculum/

Standards

Meeting

October 2016 and

February 2017

Finance and Facilities Meeting

October 2016 and March 2017

Personnel Meeting

November 2016 and March 2017

 Full Governors Meeting January 2017 and April 2017

Finance and Facilities Meeting

June 2017

Full Governors Meeting July 2017

Mr T Whybrow

Resigned July 2016

 /

 

 

 

 

 

 

 

Mrs S Whitelaw

 A - April

/- July

 /

 /

 /

 /

 /

/

/

Mrs S Sykes

 /

 /

 /

 /

 /

 /

/

/

Mrs S Myles Gardiner

 /

 /

 

 / (March 2017 only)

 /

 /

/

/

Mrs J Howe

 /

 /

 /

 

 /

 /

 

/

Mrs J Howell

 /

 A

 /

 

 

 A - Jan

/ - April

 

/

Mr A Moult

Resigned July 2016

 /

 

 

 

 

 

 

 

Mr B Conway

 A - Apr

/- July

 /

 

 /

 / (March only)

 /

A

/

Mrs J Lawrence Purllant

Resigned July 2016

 /

 

 

 

 

 

 

 

Mrs S Elvis

 /

 /

 / October only

 

 

 A - Jan

 / - April

 

A

Mr S Grimwade

Resigned July 2016

 /

 

 

 

 

 

 

 

 Mrs H Triance

Resigned August 2017

 /

 /

 

 /

 

 /

/

A

 Mrs J Stokes

 / - Apr

A - July

 /

 

 /

 / (March only)

 /

/

/

 Mrs L Milner

 

 /

 

 

 

 /

 

A

Mr S Mackenzie

 

 / Feb only

 

 

 A - March

 / - Jan

A - April

 

/

 Mr A Cornthwaite

 

 

 

 

 / March only

 /

A - April

 

/

Mrs C Wilkinson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Governor Newsletter 2017

Our Achievements - 2016 - 2017

Whistleblowing Policy

Safer Employment Policy

Minutes of the Full Governing Body Meeting held on 30th January 2017

Minutes of the Full Governing Body Meeting held on 24th April 2017